Jak si vybrat nejvýhodnější stavební spoření?

Stavební spoření je jednou z nejlepších možností, jak pravidelnými splátkami našetřit určitý finanční základ na rekonstrukci, koupi nebo stavbu domu či bytu. Dle jakých kritérií ale vybrat stavební spoření, které pro Vás bude nejlepší?

Stavební spoření je stále výhodné

U stavebního spoření byla během posledních let radikálně snížena státní podpora, a to ze 4500 Kč na pouhé 2000 Kč. Nicméně při daných úrokových sazbách se stále jedná o relativně výhodné spoření. Na státní podporu 2000 Kč dosáhnete již při uspoření 20 tisíc Kč ročně.

Pro porovnání stavebního spoření jednotlivých spořitelen je klíčová celková roční úroková míra za celé stavební spoření, tedy včetně státní podpory a úroků spořitelny.

Inzerovaný vs reálný úrok, poplatky a daně z úroku

Stavební spořitelny inzerují úroky, které jsou vypočítány na základě nereálných předpokladů. Nepočítají totiž s poplatkem za uzavření, s daní z úroku a poplatky za vedení účtu. Započtením těchto částek se reálně dostaneme na úrok o cca 0,5 – 1% nižší, než je úrok inzerovaný.

Celkové zhodnocení nabídky stavebních spořitelen

Zhodnocení stavební spořitelny a výběr nejvýhodnějšího stavebního spoření se také odvíjí od akčních nabídek jednotlivých spořitelen, se kterými spořitelny přichází hned několikrát do roka. Jedná se například o odpuštění poplatku za uzavření smlouvy, finanční bonusy, které budou připsány na spořící účet klienta při splnění daných podmínek, zvýhodněný úrok při uzavření stavebního spoření pro určité skupiny při konkrétní minimální cílové částce atd.

Při výběru vhodného stavebního spoření si tedy hlídejte marketingové kampaně jednotlivých spořitelen. Často s nejvýhodnější volbou pomohou také finanční poradci, který mají o jednotlivých akcích nejaktuálnější přehled.

Zdroj: mesec.cz, investia.cz