Úroky ze stavebního spoření

Výhodou pro klienty stavebních spořitelen je, že zákon vyžaduje, aby úroková sazba z vkladů i úvěru ze stavebního spoření byly uvedeny již ve smlouvě o stavebním spoření. Zároveň rozdíl mezí těmito úroky dle zákona nesmí být vyšší než 3%.

Kapitalizace

Kromě úrokové sazby má na konečný výsledek nepatrný vliv také způsob úročení. V pravidelných intervalech se při spoření provádí tzv. kapitalizace. To znamená, že jsou vypočítány úroky, které jsou pak přičteny k jistině. Obecně platí, že čím častěji je prováděna kapitalizace, tím rychleji narůstají úroky. Obvykle je kapitalizace prováděna měsíčně, čtvrtletně nebo ročně.

Pro klienta stavebního spoření je tedy výhodné, když je částka úročena co nejčastěji, protože tak rychleji narůstá naspořená částka. Naopak při splácení úvěru je pro klienta nejvýhodnější roční kapitalizace, aby úroky nebyly tak vysoké.

Je ale nutné poznamenat, že u 1% úročení není mezi měsíční a roční kapitalizací tak velký rozdíl. Při měsíční kapitalizaci je totiž výnos z 1% úročení stejný jako při měsíční kapitalizaci s úrokovou sazbou 1,005%.

Bonusy, poplatky, státní podpora

Neméně důležité při výpočtu celkového zhodnocení Vašich úspor jsou případné bonusy od stavebních spořitelen, poplatky za vedení účtu nebo poplatek za uzavření stavebního spoření. Kalkulujte také se státní podporou, kterou získáte při minimálně šestiletém spoření. Maximální výši státní podpory (2000 Kč) získáte už při ročním vkladu 20 000 Kč.

Na závěr je nutno zmínit, že se Vám vyplatí využít různých reklamních akcí, které stavební spořitelny nabízejí začátkem roku, v jarním, letním, podzimním nebo předvánočním období.

zdroj: mesec.cz.